چیست؟

دپاکین، دپاکوت، والپروات سدیم، والپیروییک اسید، اورلپت... 

همه این نام ها فرم های متفاوتی از والپروییک اسید هستند که با تفاوت های اندکی به عنوان داروی ضدتشنج در بیماری صرع، درمان بعضی سردردهای میگرنی، و تثبیت کننده ی خلق در اختلال دوقطبی استفاده می‌شوند.

عوارض

رایج ترین عوارض مصرف دپاکین (بیش از 5%) در بزرگسالان شامل تهوع، گیجی، استفراغ، دردهای شکمی، رش (دانه های روی پوست)، اسهال، افزیش اشتها، لرزش، افزایش وزن، درد پشت، سردرد، تب، انورکسی ، یبوست، علائم آنفولانزا، برونشیت، بی خوابی، افسردگی اند.

به دلیل تاثیر قابل توجهی که دارو در اولین مراحل تجویز روی آنزیم های کبدی دارد آزمایش های خون شامل بررسی آنزیم های کبدی به طور منظم به شدت توضیه می شوند. همچنین اگر شما سابقه ی بیماری های کبدی مانند هپاتیت دارید باید در این مورد به پزشک خود اطلاع دهید.

o        لرزش معمولا چندساعت پس از مصرف دارو و زمانی که دوز دپاکین به بالاترین مقدار خود در خون می رسد احساس می شود. مصرف کافئین این وضع را تشدید می کند.

        خوابآلودگی  یکی از علائم رایج در مراحل اولیه ی مصرف دارو است، با مشورت پزشک دارو را قبل از خواب مصرف کنید. تا زمانی که این علائم برطرف نشده اند از رانندگی و کار با وسایلی که نیاز به تمرکز زیاد دارند بپرهیزید.

        ریزش مو از علائمی است که کمتر از افزایش وزن مشاهده شده است. حدود 10% افراد چنین عارضه ای را گزارش می کنند.

o      افزایش وزن  طبق تحقیقاتی که روی بیماران مبتلا به صرع صورت گرفته حدود نیمی از بیماران این عارضه را گزارش کرده اند. کاهش کالری مصرفی، ورزش، و مصرف میوه و سبزیجان در کنترل وزن به شما کمک می‌کنند.

        تغییرات روحی و روانی

 دپاکین می تواند خود موجب افزایش مود سوینگ یا تغییرات نوسانی خلق شود. این تغییرات معمولا در بزرگسالان به صورت افسردگی و در کوردکان به صورت تحریک پذیری بروز می کنند. کاهش حافظه یکی از عوارض ناخوشایند مصرف دپاکین است.

موارد اضطرار:

1.       اگر بیش از مقدار تجویز شده دارو مصرف کردید، بلافاصله به اولین مرکز پزشکی مراجعه کنید.

سوء مصرف دارو منجر به بروز علائمی چون لرزش، بهت یا کاهش فعالیت های درکی و شناختی مغز که مانند مرحله ی نیمه هشایار است، مشکلات تنفسی، کما، و مرگ می شود.

 

2.       دردهای شکمی را جدی بگیرید. اغلب ، این دردها می توانند از علائم مشکلات لوزالمعده باشند. چنین مواردی بسیار نادر اما بسیار جدی هستند.

علائم پانکراس : دردهای شدید و ناگهانی شکمی، تهوع، استفراغ، یبوست، تب، لرز، سرگیجه.

3.       افکار یا تمایل به خودکشی یکی از عوارض نادر دپاکین است. در چنین مواردی فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

 

4.       از کار افتادن کبد بسیار نادر است اما می تواند به مرگ ختم شود. علائم از کار افتادن کبد : درد شکم، حساس شدن شکم، ادرار تیره رنگ، زردی پوست یا چشم ها، تورم، تغییر رنگ در مدفوع ، تب یا سردرد، رش های پوستی، کاهش اشتها، تهوع، استفراغ.  در صورت بروز چنین علائمی فورا به یک مرکز پزشکی مراجعه کنید.

 

به یاد داشته باشید که در صورت بروز هریک از موارد بالا:

1-      به یک مرکز درمانی مراجعه کنید

2-      با روانپزشک خود تماس بگیرید تا در مورد تغییر دوز یا دارو شما را راهنمایی کند.

3-      در عین حال که مجبورید دارو را موقتا قطع کنید، بدین معنا نیست که بدون اطلاع پزشک از مصرف دارو خودداری کنید.

4-      چنین مواردی گرچه نادر هستند اما اتفاق می افتند و ناشی از اشتباه روانپزشک شما نیستند. افراد به گونه های مختلف به داروهای مختلف واکنش نشان می دهند.

5-      وظیفه و هدف شما و روانپزشکتان پیدا کردن دارویی است که مناسب شما باشد و این پروسه ممکن است مدتی طول بکشد و همراه با آزمون و خطا خواهد بود.

دوز تجویز

 تجویز دارو معمولا با دوز 200 میلی گرم شروع می شود و برای توقف اپیزودهای مانیا این دوز به سرعت افزایش می‌یابد تا خلق تنظیم شود.

در مورد مصرف دپاکین و بارداری به این مطلب رجوع کنید. 

منبع 1، 2

 ارسال‌شده توسط آبنوس در جمعه ۹ تیر۱۳۹۱ |