چیست؟

ترجمه: آبنوس مصلحی

 

اگر مبتلا به اختلال دو قطبی هستید حتما می دانید که نقش فرد مبتلا در کنترل نوسانات خلقی به کمک داروها وداشتن یک  سبک سالم روزمره در کنترل نوسانات خلقی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اما آیا می دانستید بعضی غذاها هستند که می توانند به شما در حفظ تعادل کمک کنند و مانع نوسان خلقی شوند؟

امگا-3
پزشکان توصیه می کنند حداقل هفته ای دو نوبت از روغن ماهی استفاده کنید، می توانید از انواع ماهی های ماهی سفید، شاه ماهی، سالمون، قزل آلا، و یا تخم مرغ های امگا-3 و گردو استفاده کنید.
اگر از افرادی هستید که ماهی خور نیستند پزشکان توصیه می کنند روزانه بین0.5 تا 1.8 گرم قرص روغن ماهی بخورید.
تحقیقات اخیر نشان می دهد روغن ماهی به عملکرد مغز و خلقیات کمک می کند و به همین دلیل اسید های چرب امگا-3 برای افراد مبتلا به اختلال دوقطبی ، بخصوص افرادی که در خطر ابتلا به بیماری های قلبی هستند، توصیه می شود.
برخی تحقیقات نشان می دهد امگا-3 بر روی قشرهایی از مغز تاثیر می گذارد که مرتبط با خلق و رفتار هستند، همین بررسی ها تاثیر امگا-3 را در کاهش افسردگی نشان داده اند.

چه غذاهایی را نباید بخورم؟
بطور کلی مواردی هستند که شما باید در مصرف آنها دقت کنید. کافئین، غذاهای پر چرب و نمک از این دسته هستند.
کاهش یا قطع مصرف کافئین برای افراد مبتلا به اختلال دوقطبی اهمیت ویژه ای دارد.کافئین نیاز به خواب را کم می کند و تاثیر داروهای آرام بخش و انواع داروهای کنترل رفع اضطراب و کنترل مانیا را از بین می برد. با این وجود در مواقع افسردگی، مصرف کافئین به بهبود خلق کمک می کند. 

غذاهای چرب مانع از تاثیرگذاری سریع داروهای شما می شوند. همچنین اگر شما لیتیوم مصرف می کنید باید میزان مشخصی نمک مصرف کنید . افزایش یا کاهش شدید میزان نمک مصرفی همراه با لیتیوم اثرات مضری دارد.

به هنگام مصرف داروهای ضد افسردگی باید در مصرف غذاهای حاوی تیرامین دقت کنید، خوراکی هایی از قبیل: موز،پنیر، جگر و سس سویا حاوی تیرامین زیادی هستند.

همچنین اکیدا از مصرف خودسر داروهای گیاهی خودداری کنید. این داروها اغلب موجب بروز نشانگان افسردگی می شوند.

گریپ فروت یکی از میوه هایی است که خوردن آن به همراه انواع داروها باید همراه با نظر پزشک باشد. آب گریپ فروت سطح داروهای مرتبط با اختلال دوقطبی را در خون شما افزایش می دهد. داروهایی از قبیل ضدتشنج‌ها، انواع آرام بخش ها و داروهای ضداضطراب به همراه گریپ فروت ممکن است شمارا دچار مسمویت شدید دارویی کنند.

 

منبع

 ارسال‌شده توسط آبنوس در شنبه ۱۴ آبان۱۳۹۰ |